Přestože je vzhled řas do značné míry dán geneticky, na jejich vzhledu se výrazně podepisuje také péče či zatížení, kterému jsou vystaveny.

Řasy patří, stejně jako vlasy, mezi tzv. kožní adnexa, tedy přípojné orgány, vyrůstající v tomto případě na hraně horního a dolního očního víčka. Původní význam řas je ryze praktický – zabraňují průniku cizorodých částic do oka a tím jej chrání. V dnešní době mnohem více vnímáme jejich estetickou stránku, což vede ke snaze docílit jejich výrazné délky, hustoty, barvy a objemu.

POŠKOZENÍ ŘAS

Podobně jako na vlasech či nehtech, také na řasách se může projevit nedostatečná výživa, diety či stres. Výrazně poškozeny bývají řasy rovněž v souvislosti s jejich permanentním prodlužováním a zahušťováním, kdy aplikace dodatečných umělých řas zatěžuje řasy vlastní, což vede k jejich zvýšenému ulamování či vypadávání. Obdobným způsobem pak řasy poškozuje také aplikace jednorázových umělých řas. Při využívání řasenek hrozí zase jejich nedostatečné nebo nešetrné odlíčení, a tím pádem zatěžování řas i pokožky očního víčka zbytky líčidel či mechanickým třením odličovacím tampónem. Mechanicky lze poškodit řasy také používáním kleštiček na řasy, chemicky zase jejich barvením či trvalou na řasy.

Řasy

PÉČE O ŘASY

Naopak pozitivní efekt může mít na stav řas používání pečujících olejů, výživových doplňků (fungovat budou například ty zaměřené na vlasy) nebo specializovaných sér na řasy.

Séra či oleje aplikovaná do délek řas upraví především kondici stávajících řas, tedy jejich kvalitu, pevnost a pružnost, séra aplikovaná ke kořínkům řas mají navíc schopnost vyživit řasy vnitřně a tím pádem celkově podpořit jejich růst, kvalitu a omezit jejich vypadávání.